Pr-Tech
 

Google Pr-Tech
Lajme Mbulimet Speciale Arkiva: Foto RSS Feed

 

Kategoritė

Shkenca KompjuterikeStandarde / FormateProgramim / VeglaSisteme OperativeRrjeta / InfrastrukturėBaza e tė DhėnaveSigurim DigjitalPrograme AplikativeHarduer / PajisjeRobotikė / IAPolitikė / Kulturė / TreguHapėsirė / Shkencė

Se shpejti ne treg celulari revolucionar Apple Iphone
Harduer / Pajisje - 27/06/2007
Ky telefon planifikohet te dali ne treg kete muaj me 29 dhe distribohet nga kompania amerikane cingular (tani at&t).
Ndryshimi i ketij celulari midis shume te tjerash eshte arritja e berjes se shume veprimeve qe me pare ishin me butona, nepermjet sensoreve duke perdorur vetem gi...

Statusi i Pr-Tech
Politikė / Kulturė / Tregu - 15/06/2007
Momentalisht janë reduktuar të gjitha shërbimet e Pr-Tech-ut. Së shpejti Pr-Tech do të funksionon rregullisht në mënyrë më efikase, e me ndryshime të shumta. Data e ndryshimeve dhe intensifikimit të shërbimeve ende nuk është e ditur mirëpo pritet qe ajo të jetë gjatë çerekut te t...

Dėshtojnė kompjuterėt nė Stacionin Ndėrkombėtarė Hapėsinorė
Hapėsirė / Shkencė - 14/06/2007
Zyrtarët nga NASA raportojnë që kompjuterët Rus që bëjnë kontrollimin e furnizimit me oksigjen dhe ujë në Stacionin Ndërkombëtarë Hapësinorë kanë dështuar. Mirëpo, tre pjesëtarët e Stacionit si dhe shtatë astronautët vizitues nuk gjenden në rrezik të menjëhershëm pasi që sistemet...

Ringjallet Roma Antike
Hapėsirė / Shkencė - 13/06/2007
Roma Antike është kthyer në jetë me anë të një projekti rekonstruktiv digjital i cili thuhet të jetë simulacioni më i madh kompjuterik në botë. Ekipi realizues i këtij projekti është përbërë nga arkitektë, arkeologë dhe ekspertë nga e gjithë bota të cilët kanë punuar për 10-vite ...

Lėshohet Emacs 22.1
Programe Aplikative - 12/06/2007
Pas 6-viteve të pritjes më në fund u lëshua në publik versioni stabil i GNU Emacs 22.1. Ky version përkrahë GTK+, "drag-and-drop" funksionalitetin për X, si dhe interfejsin grafik për GNU Debugger (GDB). Ky version poashtu përfshinë përkrahjen për Linux për makinat AMD64,...

YouTube bėn qė pėrdoruesit tė paguajnė. Duke filluar nga filmat video-star
Politikė / Kulturė / Tregu - 09/05/2007
Që nga dita e sotme YouTube do të filloi të bashkëndajë fitimet publicitare me përdoruesit e tyre. Momentalisht do të jenë disa anëtar të përzgjedhur që do të mund të kenë mundësi të kyqen në programin e revenue-sharing. Pra përdoruesit - si psh....

iGoogle, arrin Google i personalizuar
Programe Aplikative - 03/05/2007
MOUNTAIN VIEW, California (Reuters) - është duke bërë përpjekje tjera për përdoruesit e tyre, me qëllim që t'iu mundësoi kërkime personale në internet. Disa drejtues kanë shpjeguar gazetarëve në lagjen kryesore të Google në Silicon Valley lëvizjet e para të bashkëndarjeve të shkr...

Njė programor i vetėm krijon drajverė pėr 253 ueb-kamera nė GNU/Linux
Programim / Vegla - 02/05/2007
Frëngu 60-vjeçar Michel Xhaard që punon si Fizicient në DUI (Doppler and Ultrasound Imaging) është një programor deri tani i panjohur që mbanë përgjegjësinë për sigurimin e përkrahjes të 253 ueb-kamerave në sistemin operativ GNU/Linux.

Xhaard fillimisht siguroi përkrahje në GN...

Yahoo ofron hapesirė tė pakufizuar pėr e-postė
Politikė / Kulturė / Tregu - 04/04/2007
Yahoo! ka në plan, duke filluar nga muaji maj, të ofroj 250 milion përdoruesve hapesirë të pakufizuar për e-postë. Ka bërë të ditur Shoqeria e Yahoo-së. Shërbimi më i madh i postes elektronike në botë është duke kaluar kufizimin e 1 gigabyte - një miliard byte - duke iu përgjigju...

Sharp do tė fillon prodhim nė masė tė diodave pėr Blu-ray dhe HD-DVD
Harduer / Pajisje - 15/03/2007
Korporata Sharp në Maj të këtij viti do të fillon prodhimin me shumicë të "High-Power Blue-Violet Laser Diode" GH04P21A2G që mund të arritë fuqi 210 mW. Kjo pajisje do të përdoret në pajisjet për shkrimin e Blu-ray dhe HD-DVD disqeve, me shpejtësi 6x....

DoCoMo lėshon telefonin 3G pėr biznese
Harduer / Pajisje - 15/03/2007
NTT DoCoMo ka lajmëruar këtë javë se gjatë këtij muaji do ta lëshon në treg telefonin mobil, 3G FOMA F903iBSC, e cila është e parashikuar kryesisht për biznese. Ky telefon 3G është i dizajnuar duke u përqëndruar më shumë në siguri dhe pikje të informates....

Nėnshkruhet licenca pėr operator tė dytė mobil nė Kosovė
Politikė / Kulturė / Tregu - 12/03/2007
Konsortiumi i përbërë nga Telekom Slovenija dhe IpkoNet janë fituesit e tenderit për operatorin e dytë mobil në Kosovë. Liçensa për operator të dytë është nënshkruar për vlerë prej €75 milion, si dhe premtime se do të investohen edhe €150 milion tjera në fushen e telekomit....

Faqja 1/183  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >>>


Shkruaj Lajme

Mbulimet Speciale

Mbi Pr-Tech | Kontaktet Copyright Pr-Tech® 2004 - 2015 Thanks to all that inspired, taught and helped push us forward...