Pr-Tech
 

Google Pr-Tech
Lajme Mbulimet Speciale Arkiva: Foto RSS Feed

 

Kategoritė

Shkenca KompjuterikeStandarde / FormateProgramim / VeglaSisteme OperativeRrjeta / InfrastrukturėBaza e tė DhėnaveSigurim DigjitalPrograme AplikativeHarduer / PajisjeRobotikė / IAPolitikė / Kulturė / TreguHapėsirė / Shkencė

Dioksidi i karbonit mund tė krijon qelq
Hapėsirė / Shkencė - 14/06/2006 - Shkruar nga: Genc B. KASTRATI
Shkencëtarët në Itali kanë zbuluar se dioksidi i karbonit ka aftësi të prodhon qelq. Nën shtypje të lartë, deri në gjysmë milion atmosfera, molekulat e dioksidit të karbonit krijojnë struktura të ngurta të qelqit.

Materiali i ri është pagëzuar si Karbonia Amorfe.

Për tani kjo strukturë e ngurtë nuk mund të përdoret jashta mjedisit me shtypje të lartë. Me largimin e shtypjes kjo struktur shprëbëhet në molekula të zakonshme të CO2.

Teoretikisht, në planetet si Jupiteri dhe Saturni, ku shtypja atmosferike është shumë e lartë ndërsa vet planeti është i gazët, bërthama e planetit mund të jetë copë e madhe e Karbonia's amorfe.

Dėrgoje me E-postė Pėr shtypės
Burimi i lajmit:
http://www.physorg.com/news69510081.html


Shkruaj Lajme

Mbulimet Speciale


Lajme të ngjajshme

Mbi Pr-Tech | Kontaktet Copyright Pr-Tech® 2004 - 2015 Thanks to all that inspired, taught and helped push us forward...