Pr-Tech
 

Google Pr-Tech
Standarde, Formate e Org.Programim dhe VeglaSisteme OperativeSiguri DigjitaleInformatika ShqipeLidhjet e Javës
Association for Computing Machinery (ACM)
ACM ėshtė organizatė internacionale shkencore dhe edukative e cila merret me pėrparimin e artit, shkencės dhe aplikacioneve tė teknologjisė informative.
American National Standards Institute (ANSI)
ANSI ėshtė organizatė private jo-profitabile e cila merret me administrimin dhe koordimin e standardizimit vullnetar tė SH.B.A.-ve si dhe me konformitetin e sistemit tė vlerėsimit.
Institute of Electrical & Electronic Engineers (IEEE)
IEEE ėshtė organizatė jo-profitabile e cila merret me pėrparimin teknologjisė, duke filluar prej sistemeve aerohapsinore, sistemeve kompjuterike, telekomunkimeve, e deri te bioinxhinieria, rryma elektrike, e elktronika e consumatorėve
Internet Assigned Numbers Authority (IANA)
IANA ėshtė organizatė e cila ėshtė e dedikuar pėr ruajtjen e funksioneve qendrore koordinuese tė Internetit global pėr tė mirėn publike.
Internet Corporation For Assigned Names and Numbers (ICANN)
ICANN ėshtė korporatė jo-profitabile e cila merret me caktimin e hapėsirės pėr adresat tė Internet Protokollit (IP), menagjimin e TLD, etj.
Internet Engineering Task Force (IETF)
IETF ėshtė njė komunitet i hapur ndėrkombėtarė qė merret me evoluimin e arkitekturės tė Internetit dhe operimin e suksesshėm tė tij.
International Organization for Standardization (ISO)
ISO ėshtė organizatė ndėrkombėtare e cila prodhon standarde botėrore industriale dhe komerciale.
National Institute of Standards and Technology (NIST)
NIST ėshtė pjesė e Administratės Teknologjike tė Departamentit tė Tregtisė tė Sh.B.A.-ve. Misioni i NIST ėshtė zhvillimi dhe gradimi i matjeve, standardeve dhe teknologjisė pėr rritjen e produktivitetit, lehtėsimin e tregtisė, si dhe pėrmirėsimin e kualitetit tė jetės.
World Wide Web Consortium (W3C)
Shoqėri ndėrkombėtare nė tė cilėn organizatat anėtare, stafi si dhe publiku punojnė sė bashku pėr tė ndėrtuar standarde tė ueb-it pėr tė siguruar zhvillimin afatgjatė tė tij.
Mbi Pr-Tech | Kontaktet Copyright Pr-Tech® 2004 - 2015 Thanks to all that inspired, taught and helped push us forward...